Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku liczba osób, które złożyły wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, była wyższa o 6,4% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost jest wprawdzie niewielki, ale obiecujący, zwłaszcza w kontekście zmian rynkowych spowodowanych zaburzeniem stabilności gospodarki. Masz pomysł na biznes i zastanawiasz się, jak szybko założyć firmę? Dobrze się składa! Przeprowadzimy Cię przez cały proces – od wyboru formy prawnej po wskazówki dotyczące promocji i pozyskiwania pierwszych klientów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wbrew pozorom otwarcie firmy nie jest trudne, ale wymaga spełnienia kilku formalności i wymogów. Dla różnych form działalności są one inne. Przykładowo: w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy złożyć wniosek w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, z kolei rejestracja spółek partnerskich czy komandytowych odbywa się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Większość kwestii formalnych możesz załatwić przez Internet.
Najprostszą opcją jest jednoosobowa działalność gospodarcza – otwarcie firmy zajmie Ci maksymalnie godzinę. Co ważne, rejestracja i wpis do CEiDG nie wymagają od Ciebie żadnych nakładów finansowych. Jeśli zatem otrzymasz pismo z prośbą o uregulowanie opłat za te czynności, zignoruj je – niektóre firmy działające na granicy prawa próbują w ten sposób wykorzystać początkujących przedsiębiorców.
Mniej osób wie, jak otworzyć działalność w formie spółki. Wątpliwości budzi tu przede wszystkim kwestia minimalnego wkładu wspólników. Dla spółki jawnej, partnerskiej i komandytowej nie jest on określony. W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej wynosi 50 tys., spółki akcyjnej – 100 tys., a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – 5 tys. złotych. Co istotne, wkład wspólników może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny.
Pierwszym krokiem do założenia JDG jest rejestracja firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby tego dokonać, musisz posiadać Profil Zaufany lub e-Dowód. W formularzu pojawią się m.in. pytania o nazwę firmy, charakterystykę działalności i formę opodatkowania. Również w przypadku spółki cywilnej wspólnicy muszą założyć JDG. Dodatkowo konieczne jest sporządzenie umowy spółki cywilnej i wniosku do GUS o wydanie numeru REGON.
Pamiętaj, że poza wysłaniem formularza musisz dopełnić również innych formalności. Ubezpieczenie zagwarantuje Ci dopiero złożenie formularza ZUS ZUA. Jeśli zdecydujesz się na bycie płatnikiem VAT, złóż wniosek VAT-R i wpisz swoją firmę na tzw. białą listę podatników VAT. Urząd Skarbowy może Cię także poprosić o dostarczenie dodatkowych oświadczeń na temat działalności.
Podstawą działalności wszystkich spółek jest umowa lub statut w formie aktu notarialnego. Wszystkie spółki (poza wspomnianą wcześniej spółką cywilną) zarejestrujesz w Krajowym Rejestrze Sądowym. We wnioskach należy uzupełnić informacje na temat firmy (nazwa, siedziba, adres, przedmiot działalności) oraz wspólników (m.in. imiona i nazwiska oraz adresy korespondencyjne). Szczegółowe wymagania dotyczące tego, jak otworzyć firmę w formie spółki, znajdziesz na stronie biznes.gov.pl.
Wiesz już, jak założyć własną działalność, pora na kwestie związane z pozyskiwaniem klientów i rekrutacją pracowników! W serwisie OLX znajdziesz wiele opcji, dzięki którym zainteresujesz użytkowników swoimi usługami lub produktami, a ponadto usprawnisz i przyspieszysz proces rekrutacyjny. W zależności od potrzeb możesz dodać pojedyncze ogłoszenie lub wykupić pakiet ogłoszeń.
Aby zmaksymalizować efekty, polecamy również skorzystać z dodatkowej reklamy na OLX. Pamiętaj, że wszystkie te opcje pomogą Ci nie tylko w znalezieniu nowych klientów, lecz także podczas rekrutacji pracowników. O szczegółach przeczytasz w artykułach podlinkowanych na końcu naszego poradnika.
Sprawdź artykuły, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać biznesowy potencjał OLX: