Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
23 kwietnia 2024

Wynajem domku letniskowego – od czego zacząć i gdzie promować swoją ofertę?

Ile osób, tyle pomysłów na wakacyjny wyjazd. Jest jednak jeden element wspólny dla wszystkich dostępnych opcji – konieczność zorganizowania noclegu. Na rynku istnieje ogromny wybór hoteli, pensjonatów, campingów czy mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Jednak coraz większym zainteresowaniem wśród urlopowiczów cieszy się wynajem domków letniskowych. O czym warto pamiętać, otwierając biznes tego typu?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • ile można zarobić na wynajmie domku letniskowego;
 • czy wynajem domków letniskowych się opłaca;
 • jak zacząć wynajmować domki letniskowe;
 • gdzie wrzucać ogłoszenia z domkami na wynajem.

Ile można zarobić na wynajmie domku letniskowego?

Ceny wynajęcia domku letniskowego wahają się od około 100 do kilkuset złotych za dobę. Oznacza to, że przy pełnym obłożeniu miesięczny przychód z jednego obiektu może wynieść nawet 10 tysięcy złotych. Jednak obliczając potencjalne zyski z działalności, należy wziąć pod uwagę dwa aspekty: stałe koszty prowadzenia biznesu i ryzyko, że kalendarz nie będzie całkowicie wypełniony. Realnie możesz zatem liczyć na zarobek rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie za jeden domek.

Co wpływa na cenę wynajmu domku letniskowego?

 • lokalizacja – im bardziej atrakcyjna lokalizacja, tym wynajem domków jest droższy (szczególną popularnością w Polsce cieszą się rejony nadmorskie, pojezierza i góry),
 • sezon – cena domków w sezonie wakacyjnym będzie wyższa niż poza nim,
 • standard – na koszt wynajmu wpływa m.in. wielkość pomieszczeń, standard wykończenia czy wyposażenie,
 • liczba miejsc – im więcej osób może zamieszkać w domku, tym wyższa będzie cena wynajmu,
 • dodatkowe atrakcje – koszt wynajęcia może być nieco wyższy, jeśli obiekt oferuje możliwość skorzystania z takich atrakcji jak jacuzzi, sauna, bania czy balia.

Czy wynajem domków letniskowych się opłaca?

Wynajem jednego domku letniskowego to dobry pomysł na dodatkowe źródło dochodu. Jeśli chcesz skupić się wyłącznie na tym biznesie, musisz zainwestować w co najmniej kilka dodatkowych obiektów na swojej działce. Pamiętaj również, że Twoje zarobki będą ściśle uzależnione od sezonu. Zdecydowanie największe przychody osiągniesz w okresie wakacji. Dużego zainteresowania domkami możesz spodziewać się także w okresie sylwestrowym i podczas majówki.

Jak zacząć wynajmować domki letniskowe?

Zanim po raz pierwszy wynajmiesz domek letniskowy, zastanów się, w jakiej formie chcesz oferować swoje usługi. Jeśli planujesz działać sezonowo i jest to Twoje dodatkowe zajęcie, nie musisz zakładać działalności gospodarczej. Twój przychód będzie opodatkowany na zasadzie ryczałtu, który wynosi 8,5% przy przychodach do 100 tys. złotych oraz 12,5% od kwoty powyżej tego progu.

W przypadku stałej, całorocznej działalności, która stanowi Twoje główne źródło dochodu, założenie firmy będzie już konieczne. Wszelkie niezbędne informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce znajdziesz w innym tekście na naszym blogu: Jak otworzyć firmę?

Gdzie wrzucać ogłoszenia z domkami na wynajem?

Strona internetowa czy social media są dzisiaj niezbędnym elementem promocji każdego biznesu. Warto jednak wiedzieć, że domki letniskowe na wynajem są najczęściej wyszukiwane w internetowych katalogach obiektów noclegowych lub na portalach z ogłoszeniami. To właśnie te opcje dają możliwość szybkiego porównania różnych ofert. Ponadto przy pomocy filtrów ułatwiają klientom selekcję domków, które spełniają ich indywidualne oczekiwania.

Skutecznym sposobem na promocję oferty domków letniskowych jest dodanie ogłoszenia na OLX. W ciągu jednej minuty ogłoszenia w kategorii Noclegi generują łącznie niemal 2 tysiące wyświetleń. Lista popularnych wyszukiwań na OLX pokazuje ponadto, że domki cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników serwisu.

Jak promować ofertę domków letniskowych na OLX?

 • Skup się na konkretach – opisz dokładnie swoją ofertę, w tym wyposażenie i wszelkie udogodnienia znajdujące się w domkach. Pamiętaj, że użytkownicy OLX często szukają ogłoszeń, wpisując w wyszukiwarkę szczegółowe frazy, np. domek z jacuzzi, domek nad jeziorem, domek na kawalerski. Uwzględnij je już w tytule ogłoszenia!
 • Wyróżnij się – zastanów się, co sprawia, że Twoja oferta jest unikalna. Wyjątkowa lokalizacja? Dodatkowe atrakcje? Przestronny taras z zadaszeniem? A może zniżka dla rodzin?
 • Pamiętaj o zdjęciach – dodaj do ogłoszenia zdjęcia samego domku i jego wnętrz. Fotografie mają bardzo duży wpływ na wybór oferty przez użytkowników!

Chcesz promować swoją firmę przy pomocy pakietu ogłoszeń na OLX? Skorzystaj z możliwości, które daje kategoria Noclegi! Na stronie biznes.olx.pl/oferta/noclegi znajdziesz kalkulator ofertowy oraz kilka prostych sposobów na zwiększenie widoczności Twoich ogłoszeń.

Sprawdź nasze inne artykuły