Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
27 października 2023

Rekrutacja na stanowiska z sektora grey (średniego szczebla) – przygotowanie rekrutera

Socjologowie i ekonomiści zajmujący się rynkiem pracy na co dzień posługują się różnymi metodami klasyfikacji pracowników. Jedna z nich polega na przypisaniu koloru kołnierzyka do grup zawodowych o podobnych cechach. Przykładowo: biały kołnierzyk oznacza kadrę zarządzającą i pracowników korporacji, niebieski – osoby pracujące fizycznie, z kolei szary łączy w sobie cechy dwóch poprzednich. W tym poradniku przyjrzymy się temu ostatniemu, skupiając się przede wszystkim na aspekcie rekrutacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kim są pracownicy średniego szczebla i jakie są ich oczekiwania wobec firmy,
  • jakie są przykładowe wymagania na stanowiska w sektorze grey,
  • jak przebiega rekrutacja personelu średniego szczebla,
  • w jaki sposób przygotować się do takiej rekrutacji.

Kim są ​pracownicy średniego szczebla?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Osoby należące do grupy szarych kołnierzyków posiadają specjalistyczną wiedzę w konkretnej dziedzinie, a ich obowiązki wymagają zarówno technicznych, jak i umysłowych kompetencji. Nie jest to zatem ani typowa praca fizyczna, ani etat na stanowisku kierowniczym. Możliwość wykonywania zawodu z sektora grey często wiąże się z koniecznością zdobycia odpowiednich uprawnień, np. tytułu technika, certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje lub świadectwa ukończenia kursu. Do tej zróżnicowanej grupy możemy zatem zaliczyć:

Kadra średniego szczebla – jak przygotować się do rekrutacji?

Rekrutacja pracowników średniego szczebla wymaga odpowiedniego podejścia na każdym etapie – od ustalenia wymagań, przez zaprojektowanie ogłoszenia, aż po rozmowę rekrutacyjną. Czego oczekują od pracodawcy szare kołnierzyki? Czego można od nich wymagać?

W przypadku benefitów najważniejsze są kwestie związane z podstawową opieką medyczną, bony podarunkowe i różnego typu dofinansowania (np. dojazdów do pracy i posiłków pracowniczych). Na znaczeniu zyskują również aspekty istotne przede wszystkim dla białego sektora, takie jak możliwość rozwoju w obrębie firmy, dodatkowe szkolenia czy integracja firmowa. Z punktu widzenia pracodawcy i rekrutera największe znaczenie mają z kolei informacje łatwe do zweryfikowania już na etapie przeglądania CV: konkretne kompetencje kandydatów, uprawnienia do wykonywania zawodu i dotychczasowe doświadczenie. Podczas rozmowy warto dodatkowo zwrócić uwagę na kompetencje miękkie – specyfika wielu zawodów z sektora grey wymaga komunikatywności i umiejętności pracy w grupie.

​Rekrutacja personelu średniego szczebla – ogłoszenie

Stworzenie dobrego ogłoszenia rekrutacyjnego ma duże znaczenie bez względu na grupę, do której jest kierowane. Nie jest zatem tak, że kadra średniego szczebla ma mniejsze oczekiwania wobec ofert pracy niż pracownicy managerowie. Jak stworzyć ogłoszenie, które przekona kandydata do wysłania CV? Pomoże Ci w tym nasza checklista.

Rekrutacja pracowników średniego szczebla z OLX

Dzięki Panelowi Pracodawcy na OLX rekrutacja jest szybka i skuteczna. Już na etapie analizy CV możesz dokonać wstępnej selekcji zgłoszeń, biorąc pod uwagę przede wszystkim kwestie formalne (wymagane certyfikaty lub dyplomy). Wystarczy, że zaznaczysz odpowiedni status przy wybranej aplikacji. W razie wątpliwości możesz nawiązać kontakt z kandydatem przy pomocy np. czatu.

Sprawdź nasze inne artykuły