Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
15 października 2023

Nowa rola rekruterów. Zmiany, wyzwania i trendy w branży HR

Rola rekrutera w firmie i współczesne zadania działu personalnego są w dużej mierze zależne od zmian zachodzących na rynku pracy. Niestety, nie wszyscy pracodawcy te zmiany zauważają i wdrażają, co w konsekwencji może wpłynąć negatywnie na wyniki i efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa. Duże wymagania kandydatów oraz ich niechęć do wieloetapowej rekrutacji to największe wyzwania, z jakimi obecnie mierzy się miękki HR. Zadania pracowników tego działu znacznie wykraczają poza standardowe ramy rekrutacji, o czym dowiesz się z dalszej części naszego poradnika.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polegają współczesne wyzwania rekruterów;
  • jakich kompetencji od rekrutera wymagają nowe zadania HR w firmie;
  • w jaki sposób rekruter i HR Business Partner mogą wpłynąć na wizerunek pracodawcy w celu zwiększenia efektywności rekrutacji.

Rola rekrutera w organizacji. Nowe wyzwania i zadania HR

Część rekruterów, z którymi przeprowadzaliśmy wywiady w ramach badań do raportu „Ewolucja HR – Know How 2023”, przyznała, że twardy HR nadal odgrywa kluczową rolę w firmach. Tymczasem badania wskazują, że współcześnie wymierne korzyści biznesowe przynosi organizacji również HR miękki. Wynika to przede wszystkim z dużej mobilności zawodowej pracowników – aż 82% z nich nie wyklucza zmiany miejsca zatrudnienia, a 29% już szuka nowej pracy, głównie ze względu na wyższe oczekiwania co do wynagrodzenia i możliwości rozwoju.

Zadania HR managera i rekruterów powinny się zatem koncentrować na dostosowaniu procesu rekrutacji do zmian zachodzących na rynku pracy i nowych oczekiwań kandydatów. Wymaga to jednak zrozumienia przez pracodawców, że sztywne i standardowe reguły rekrutacji nie zawsze się sprawdzają i konieczne jest opracowanie zupełnie nowej strategii działań. Zwłaszcza że 59% kandydatów przyznaje, że nie lubi formalności związanych z aplikowaniem do pracy, a 88% uważa łatwy i szybki proces rekrutacji za duży atut potencjalnego pracodawcy.

Kompleksowe zadania działu HR. Nowa rola rekruterów

Konieczność zmian w procesie rekrutacji przekłada się bezpośrednio na nowe wyzwania, z którymi musi się mierzyć dział personalny. Zadania rekruterów wymagają kompleksowej wiedzy i umiejętności nie tylko z zakresu HR, ale też marketingu, komunikacji, negocjacji i sprzedaży. Współczesny specjalista ds. personalnych powinien umieć wsłuchiwać się w potrzeby kandydatów, sprawnie posługiwać się językiem korzyści oraz budować pozytywny wizerunek firmy. Dopiero taki zestaw kompetencji jest w stanie pozytywnie wpłynąć na efektywność rekrutacji w czasach niedoboru kandydatów i ich wysokich oczekiwań.

Wielozadaniowość rekruterów wymaga doskonałej znajomości organizacji, rynkowych trendów, mocnych stron pracodawcy oraz specyfiki zadań na konkretnych stanowiskach. Podczas rozmowy kandydaci coraz chętniej zadają pytania o benefity pracownicze, atmosferę panującą w pracy, czy też perspektywę rozwoju i awansu zawodowego. Rola HR nie polega już zatem jedynie na wyborze właściwego pracownika – to także konieczność przekonywania kandydatów, że warto zdecydować się na pracę w firmie. Jak to zrobić?

Employer branding a HR – zadania wewnątrz organizacji

Kolejnym czynnikiem kształtującym trendy w branży HR jest coraz większa świadomość znaczenia wizerunku pracodawcy w procesie rekrutacji. Employer branding nie jest jeszcze bardzo popularny, ale w wielu firmach w strukturze działu personalnego pojawia się specjalista do spraw budowania pozytywnego wizerunku firmy wśród kandydatów i pracowników – HR Biznes Partner. Zadania, które do niego należą, mają na celu nie tylko zwiększenie zainteresowania pracą w firmie, ale też zapewnienie pozytywnej atmosfery w zespole.

Rekruter i HR Business Partner – zadania związane z budową marki pracodawcy:

  • współpraca z działem marketingu w celu ustalenia strategii działań employer brandingowych w mediach społecznościowych,
  • dbanie o przejrzystość struktury zatrudnienia w firmie i możliwości rozwoju zawodowego pracowników,
  • budowa świadomości marki wśród potencjalnych kandydatów do pracy – udział w targach pracy, spotkaniach ze studentami i uczniami, współpraca z biurami karier wyższych uczelni,
  • utrzymywanie pozytywnych relacji z pracownikami, którzy odchodzą z pracy – przeprowadzenie exit interview, zorganizowanie pożegnania, zainteresowanie ich dalszymi losami zawodowymi.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian zachodzących na rynku pracy i w branży HR? Zapraszamy Cię do lektury raportu „Ewolucja HR – Know How 2023”, który powstał dzięki współpracy OLX i instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia. W raporcie znajdziesz nie tylko wskazówki poprawiające efektywność pracy działu HR w Twojej firmie, ale i porady dotyczące procesu rekrutacji w kontekście nowych wyzwań biznesowych.

Sprawdź nasze inne artykuły