Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
11 czerwca 2024

Jak zostać dealerem maszyn rolniczych?

W obliczu dynamicznie rozwijającego się sektora rolniczego w Polsce handel maszynami rolniczymi stał się coraz bardziej lukratywnym przedsięwzięciem. Nowoczesne gospodarstwa rolne poszukują sprzętu, który pomoże sprostać wyzwaniom współczesnej produkcji żywności. Jak rozpocząć działalność w takiej branży i na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • skąd popyt na sprzedaż maszyn rolniczych;
 • jak zostać dealerem maszyn rolniczych;
 • czy sprzedaż maszyn rolniczych się opłaca;
 • jaki jest VAT na maszyny rolnicze;

Skąd popyt na sprzedaż maszyn rolniczych?

Popyt na zakup maszyn rolniczych w Polsce jest napędzany przez kilka czynników. Po pierwsze modernizacja gospodarstw rolnych, wspierana przez programy unijne takie jak PROW, zachęca rolników do inwestowania w nowoczesny sprzęt. Po drugie wzrost cen produktów rolnych przekłada się na zwiększone dochody i umożliwia rolnikom dokonywanie większych inwestycji. Ponadto poprawa efektywności wydatkowania środków na działania inwestycyjne oraz premie dla młodych rolników napędzają popyt na maszyny rolnicze. W Polsce największą popularnością wśród sprzętów rolniczych cieszą się ciągniki, kombajny zbożowe, opryskiwacze, siewniki, oraz maszyny do uprawy gleby, takie jak pługi i kultywatory. Inne popularne maszyny to wozy paszowe, które są kluczowe dla efektywnego karmienia zwierząt hodowlanych, oraz różnego rodzaju maszyny do zbioru, jak na przykład przyczepy samozbierające czy zgrabiarki. Warto wspomnieć o maszynach do nawożenia, takich jak rozsiewacze nawozów, które pomagają w utrzymaniu żyzności gleb. Obecnie ciężko znaleźć prężnie działające gospodarstwo rolne, w którym nie byłyby wykorzystywane odpowiednie maszyny. Pozwalają one na efektywniejszą pracę przy mniejszym zużyciu energii, co przekłada się na lepsze zbiory. Podążając tym tropem, w dzisiejszych czasach opłaca się zostać dealerem maszyn rolniczych.

Jak zostać dealerem maszyn rolniczych?

Sprzedaż maszyn rolniczych wymaga pewnych kroków i przygotowania. Oto kilka wskazówek, jak rozpocząć działalność w tym zawodzie.

 • Nauka i szkolenia: jeśli chodzi o kwalifikacje rolnicze, to jest to ważne w kontekście prowadzenia działalności rolniczej. Nie ma wymogu, aby sprzedawca maszyn rolniczych miał specyficzne wykształcenie, w zupełności wystarczy wiedza na temat.
 • Poznaj rynek: zrozumienie potrzeb rolników i dostępnych na rynku maszyn jest kluczowe. W Polsce istnieje duże zapotrzebowanie na maszyny rolnicze renomowanych marek, szczególnie sprowadzanych z Niemiec i Wielkiej Brytanii.
 • Stworzenie oferty: zdecyduj, czy chcesz oferować maszyny nowe, czy używane. Używane maszyny są często tańsze i mogą przyciągnąć szerszą grupę klientów.
 • Rejestracja działalności: zarejestruj działalność gospodarczą i weź pod uwagę wymogi, takie jak wiedza techniczna i serwisowa.
 • Znajdź dostawców: nawiąż współpracę z producentami lub importerami maszyn rolniczych. Wybierz marki, które są popularne wśród rolników.
 • Lokalizacja: wybierz dogodną lokalizację dla swojego salonu lub punktu sprzedaży. Miejsce z dobrym dojazdem i wystarczającą przestrzenią na ekspozycję maszyn jest bardzo ważna.
 • Promocja: zadbaj o promocję swojego biznesu. Wykorzystaj media społecznościowe lub portale ogłoszeniowe jak OLX do komunikacji swojej oferty.
 • Serwis i wsparcie: zorganizuj serwis i dostępność części zamiennych. Dobre wsparcie techniczne jest ważne dla zadowolenia klientów.

Czy sprzedaż maszyn rolniczych się opłaca?

Sprzedawcy maszyn rolniczych odgrywają ważną rolę w sektorze rolnictwa, pomagając klientom wybierać odpowiednie maszyny i urządzenia. Średnie wynagrodzenie dla sprzedawcy maszyn rolniczych w Polsce wynosi około 4 500-15 000 zł brutto miesięcznie. To dane zbierane z różnych źródeł i mogą różnić się w zależności od doświadczenia, kwalifikacji i innych czynników. Wynagrodzenie może zależeć od:

 • doświadczenia: sprzedawcy z większym doświadczeniem mogą otrzymywać wyższe wynagrodzenie.
 • rodzaju maszyn: wynagrodzenie może różnić się w zależności od rodzaju sprzedawanych maszyn rolniczych (np. ciągników, kombajnów, siewników).
 • lokalizacji: zarobki są różne w zależności od regionu Polski.

Warto pamiętać, że wynagrodzenia są zmienną kategorią, a dokładne kwoty mogą różnić się w zależności od indywidualnych umów, umiejętności negocjacyjnych i specyfiki pracy w danym miejscu.

Jaki jest VAT na maszyny rolnicze?

Ciągników rolniczych nie klasyfikuje się jako pojazdy samochodowe, ponieważ są one przeznaczone do wykonywania ściśle określonych prac. W związku z tym rolnik ma prawo odliczenia od kwoty jego zakupu całości podatku VAT, a nie – jak w przypadku samochodów – jedynie 50% jego wartości.

To spora ulga, ponieważ podatek na maszyny rolnicze wynosi 23%. Co ważne, zwrot VAT za zakup ciągnika rolniczego przysługuje jedynie rolnikom, którzy zarejestrowani są jako podatnicy VAT. Wynika to z faktu, że rolnicy ryczałtowi są domyślnie zwolnieni z opodatkowania VAT.

Bycie dealerem maszyn rolniczych to zawód z wieloma zaletami. Przede wszystkim, jest to rola, która ma bezpośredni wpływ na rozwój i efektywność sektora rolniczego, co jest niezwykle ważne dla gospodarki każdego kraju. Praca ta oferuje możliwość ciągłego uczenia się i rozwoju, ponieważ technologia wciąż się zmienia i ewoluuje, co może być bardzo satysfakcjonujące dla osób, które lubią być na bieżąco z najnowszymi trendami i innowacjami. Nie czekaj i już teraz pomyśl o rozwoju swojej kariery w sektorze sprzedaży.

Sprawdź nasze inne artykuły