Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
25 kwietnia 2024

Czy warto otworzyć własną wypożyczalnię sprzętu budowlanego?

Budowa, remont czy montaż nowych elementów wiążą się z kosztami, a jednym z głównych jest zakup profesjonalnego sprzętu. Nic więc dziwnego, że zarówno domowi majsterkowicze, jak i firmy budowlane szukają w tym zakresie oszczędności. Najprostszym rozwiązaniem jest wypożyczenie urządzeń na czas wykonywania prac. Dzięki temu nie trzeba wydawać pieniędzy na ich zakup i magazynowanie. Czy wypożyczalnia sprzętu budowlanego to dobry biznes?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki sprzęt budowlany jest najczęściej wypożyczany;
  • czy wypożyczalnia sprzętu budowlanego się opłaca;
  • ile zarabia wypożyczalnia sprzętu budowlanego.

Jaki sprzęt budowlany jest najczęściej wypożyczany?

Klienci decydują się na wypożyczenie sprzętu budowlanego głównie ze względu na trzy czynniki: zbyt wysokie koszty kupna, ograniczenia magazynowo-transportowe oraz niewielkie zapotrzebowanie na konkretne, rzadko wykorzystywane urządzenia. W praktyce chodzi więc przede wszystkim o pieniądze: wypożyczenie sprzętu zwyczajnie bardziej się opłaca niż jego zakup, składowanie i przewożenie.

Najczęściej wynajmowane sprzęty budowlane to:

  • sprzęty do pracy na wysokości – rusztowania, podpory, wieże aluminiowe,
  • sprzęt ciężki – minikoparki, miniładowarki,
  • elektronarzędzia – szlifierki, betoniarki, spawarki, odkurzacze budowlane,
  • narzędzia ręczne służące do obróbki materiałów – giętarki, gilotyny do kostki brukowej,
  • urządzenia przydatne w ogrodzie – glebogryzarki separacyjne, aeratory rurkowe, koparki łańcuchowe, niwelatory terenu,
  • narzędzia spalinowe – zagęszczarki, przecinarki, pilarki łańcuchowe,
  • agregaty prądotwórcze, dzięki którym możliwe jest oświetlenie miejsca wykonywania prac oraz dostarczenie energii niezbędnej do działania innych sprzętów.

Lista najważniejszych potrzeb klientów wypożyczalni jest długa i może się zmieniać w zależności od pory roku lub specyfiki gruntu, na którym wykonywane są prace. W sezonie jesienno-zimowym możesz zauważyć większe zainteresowanie wynajmem nagrzewnic i wentylatorów. Z kolei w przypadku terenów podmokłych lub podczas dużych opadów deszczu klienci będą częściej poszukiwać specjalistycznych pomp do odwadniania. To automatycznie może zrodzić potrzebę dzierżawy kolejnych sprzętów, np. osuszaczy budowlanych lub ozonatorów.

Czy wypożyczalnia sprzętu budowlanego się opłaca?

Budowy i remonty co do zasady odbywają się przez cały rok, z wyłączeniem dni z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi (np. upałami lub dużymi przymrozkami). Możesz więc śmiało założyć, że zainteresowanie Twoimi usługami będzie stałe.

Warto pamiętać, że opłacalność prowadzenia wypożyczalni sprzętu budowlanego zależy dodatkowo od zasięgu działania firmy. Zapotrzebowanie na usługi jest największe na terenach miejskich i podmiejskich – czyli tam, gdzie przeprowadza się najwięcej remontów i nowych inwestycji. Wynika to nie tylko z czystej statystyki liczby mieszkańców, lecz także naturalnego rozwoju stref podmiejskich, w których powstaje coraz więcej osiedli.

Ile zarabia wypożyczalnia sprzętu budowlanego?

Koszt wypożyczenia sprzętu budowlanego waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę. Najbardziej opłacalny jest bez wątpienia wynajem długoterminowy. Miesięczny przychód generowany przez jedno urządzenie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Oprócz standardowego czynszu dzierżawca często jest zobowiązany do pokrycia kosztów transportu, wypakowania, a nawet ubezpieczenia sprzętu. Duże znaczenie dla przyszłych zysków mają również dodatkowe usługi oferowane przez wypożyczalnię, takie jak doradztwo techniczne, montaż i demontaż, mycie sprzętu, a także dodatkowy serwis.

Nie od dziś wiadomo, że im lepsza renoma firmy, tym większe zainteresowanie jej usługami. Co zatem może zrobić początkujący przedsiębiorca, aby szybko dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do skorzystania z oferty wypożyczalni?

Rozwiązaniem jest dodanie ogłoszenia na OLX w kategorii Urządzenia, Maszyny i Narzędzia, która stanowi część kategorii głównej Wypożyczalnia. W ciągu minuty ogłoszenia z Wypożyczalni notują łącznie ponad 650 wyświetleń. Oznacza to, że informacja o ofercie Twojej firmy może trafić do wielu osób, które aktualnie są zainteresowane dzierżawą profesjonalnego sprzętu budowlanego. Chcesz jeszcze bardziej skorzystać z potencjału biznesowego OLX? Sprawdź szczegóły dotyczące pakietów ogłoszeń na OLX w kategorii Wypożyczalnia.

Sprawdź nasze inne artykuły