Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
25 czerwca 2024

Jak założyć pomoc drogową? Co musisz wiedzieć o tym biznesie?

Według danych Komendy Głównej Policji w 2023 roku w Polsce zgłoszono niemal 21 tys. wypadków drogowych i ponad 365 tys. kolizji. To właśnie te zdarzenia są głównym powodem wzywania przez kierowców pomocy drogowej. Przyczyn może być jednak więcej – laweta jest niezbędna podczas awarii pojazdu, zakupu starego lub niesprawnego auta i w wielu innych sytuacjach losowych. Jak rozpocząć działalność w zakresie holowania samochodów i dlaczego warto się na to zdecydować?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak założyć pomoc drogową;
 • czy pomoc drogowa się opłaca;
 • ile zarabia pomoc drogowa.

Jak założyć pomoc drogową?

Działalność polegająca na świadczeniu pomocy drogowej nie jest w Polsce regulowana. Oznacza to, że jej prowadzenie nie wymaga zdobycia dodatkowych zezwoleń czy licencji. Jedynym wymogiem formalnym jest posiadanie przez osobę wykonującą holowanie prawa jazdy kategorii B lub C – w zależności od modelu samochodu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy masa całkowita pojazdu wraz z lawetą przekracza 3,5 tony. Wtedy konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia na przewóz na potrzeby własne.

Pomoc drogowa – jak zacząć?

Pierwszym krokiem przed założeniem firmy powinna być dokładna analiza konkurencji i zapotrzebowania na pomoc drogową w określonym regionie. Warto zapoznać się z raportami dotyczącymi awarii samochodów w głównym obszarze prowadzenia działalności (np. okolicznych powiatach). Kolejnym etapem jest zakup odpowiedniego samochodu. Wszystkie pojazdy pomocy drogowej powinny być zarejestrowane jako pojazdy specjalne z kodem 504 zgodnie z obowiązującą klasyfikacją.

Podobnie jak w przypadku każdej innej firmy, również i świadczenie usług związanych z holowaniem samochodów wymaga założenia działalności gospodarczej. Szczegółowe informacje dotyczące tego tematu znajdziesz w artykule: Jak otworzyć firmę i rozpocząć działalność na OLX?

Jak się holuje auto?

Polskie przepisy wprost określają warunki, jakie powinien spełniać pojazd pomocy drogowej. Są one określone w Dz.U. 2024 poz. 502 i obejmują kwestie związane z wyposażeniem, oznakowaniem i oświetleniem części urządzeń wystających poza obrys auta.

Zgodnie z przepisami samochód pomocy drogowej musi posiadać:

 • kabinę lub nadwozie w żółtym kolorze (lub oznaczone żółtym pasem wyróżniającym),
 • nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów lub wyposażenie w postaci holu do holowania (giętkiego w przypadku motocykli i sztywnego w przypadku samochodów), żółtego sygnału świetlnego błyskowego i dodatkowego zestawu świateł tylnych na potrzeby holowanego samochodu,
 • odpowiednio oznakowane (naprzemiennie pasami w kolorze białym i czerwonym) części urządzeń wystające poza obrys pojazdu – tu istotne jest również światło w kolorze białym i czerwonym, w zależności od odległości, na jaką wystają te części).

Pomoc drogowa – czy się opłaca?

Wypadki, kolizje i awarie samochodów były, są i będą rzeczywistością kierowców. Dodatkowo dużą popularnością cieszy się nadal sprowadzanie używanych pojazdów z zagranicy. To, że zawsze będzie zapotrzebowanie na usługi pomocy drogowej, świadczy o dużym potencjale biznesowym tego rodzaju działalności. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by rozszerzyć ją o dodatkowe usługi, takie jak:

 • transport maszyn budowlanych,
 • naprawa samochodów na miejscu (w tym wymiana koła, awaryjne odpalanie itp.),
 • awaryjne otwieranie pojazdu,
 • wyciąganie auta z rowu,
 • dowóz paliwa.

Ile zarabia pomoc drogowa?

Koszt holowania zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą: odległość, wielkość i masa pojazdu, pora dnia, warunki drogowe, a także miejsce zdarzenia. Najczęściej ceny usług zaczynają się od 100-150 zł w przypadku kilkukilometrowej trasy na terenie miasta do nawet kilku tysięcy zł w przypadku holowania samochodu ciężarowego na dłuższym dystansie. Szczegółowa cena może być ustalana na bazie kilometrówki, która wynosi zwykle od 1,50 do 5 zł.

Miesięczny przychód pomocy drogowej zależy oczywiście od liczby klientów, latego tak ważna jest odpowiednia promocja usług. Punktem wyjścia jest założenie strony internetowej, na której powinny znaleźć się informacje dotyczące zakresu usług, ich cen, obszaru działalności, a także numer kontaktowy. Dobrym pomysłem jest również dodanie ogłoszenia na OLX w kategorii Usługi i podkategorii Usługi transportowe. Szczegółowe informacje na temat możliwości reklamowych OLX znajdziesz na stronie biznes.olx.pl.

Sprawdź nasze inne artykuły