Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
22 maja 2024

Wynajem scen i podestów – czy to dobry pomysł na biznes?

Nieodłącznym elementem sezonu wakacyjnego są plenerowe koncerty, pokazy taneczne, dożynki, pikniki rodzinne czy nawet oficjalne uroczystości. Organizatorzy tych wydarzeń stoją przed wieloma wyzwaniami, a jednym z nich jest wynajem scen lub podestów. Czy taka forma działalności to dobry pomysł na biznes?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega wynajem podestów;
  • czy opłaca się wynajmować podesty/sceny;
  • ile można zarobić na wynajmie scen/podestów.

Na czym polega wynajem podestów?

Firmy eventowe organizują wydarzenia o różnej skali i w różnych miejscach. W praktyce oznacza to, że spełnienie oczekiwań wszystkich klientów wiązałoby się z koniecznością zakupienia, konserwacji i magazynowania co najmniej kilku scen i podestów scenicznych. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest ich wynajem – nic więc dziwnego, że tego typu usługa cieszy się dużą popularnością.

Zadaniem firm zajmujących się wynajmem scen jest nie tylko użyczenie odpowiednich materiałów i akcesoriów, lecz także ich transport, bezpieczna instalacja, a następnie demontaż.

Wynajem podestów scenicznych – czy się opłaca?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego regularnie rośnie liczba imprez masowych organizowanych w Polsce. W 2023 roku wynosiła ona 6,3 tys. i była o 20,3% większa niż w roku poprzednim. Sceny są wykorzystywane również na mniejszych wydarzeniach artystycznych, takich jak dni miasta, koncerty, pokazy taneczne czy stand-upy. Zapotrzebowanie na wynajem podestów scenicznych zgłaszają również organizatorzy oficjalnych uroczystości, np. przemówień i wręczenia nagród.

Ile można zarobić na wynajmie scen/podestów?

Wynajem sceny mobilnej zwykle wiąże się z kosztem rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dużo tańsze są podesty sceniczne, zwłaszcza te niewielkie, wykorzystywane głównie w przestrzeniach zamkniętych – w tym przypadku klienci płacą za nie maksymalnie kilkaset złotych dziennie. Na wielkość generowanych przychodów wpływają również dodatkowe usługi (np. demontaż, montaż, transport) i dokładny zakres oferty (w tym opcja wypożyczenia innego sprzętu eventowego, np. mikserów, mikrofonów, głośników, okablowania, oświetlenia, stołów, ław itp.).

Do kosztów, z którymi musi liczyć się firma wynajmująca sceny i podesty sceniczne, należy zaliczyć przede wszystkim opłaty za magazynowanie sprzętu, pensje dla monterów i innych zatrudnionych pracowników, a także standardowe wydatki związane z prowadzeniem działalności.

Zarobki z wynajmu scen i podestów zależą również od podjętych przez przedsiębiorcę działań promocyjnych. Oto kilka pomysłów na rozwój działalności:

  • nawiązanie współpracy z agencjami eventowymi lub jednostkami publicznymi (np. urzędami miast),
  • zwiększenie budżetu reklamowego w sezonie wakacyjnym lub przed wydarzeniami cieszącymi się dużym zainteresowaniem (np. Dzień Dziecka, sezon dożynkowy),
  • promocja oferty na grupach i forach tematycznych poświęconych organizacji wydarzeń,
  • dodanie ogłoszenia w serwisie OLX (kategoria Usługi, podkategoria Obsługa imprez) – szczegółowe informacje na temat możliwości biznesowych OLX znajdziesz na stronie https://biznes.olx.pl/.

Chcesz skorzystać z ostatniej opcji? Pamiętaj o tym, by jak najbardziej ułatwić użytkownikom OLX znalezienie i zapoznanie się z Twoją ofertą. Zacznij od stworzenia chwytliwego, ale konkretnego tytułu. Powinien on zawierać odpowiednie frazy kluczowe, np. „wynajem sceny”, „wynajem podestu scenicznego”, „wynajem sceny i sprzętu eventowego”. W treści ogłoszenia wskaż wymiary sceny lub podestu, a także dokładnie opisz zakres Twoich usług i zasady współpracy. Nie zapomnij o estetycznych, wyraźnych zdjęciach – dobre fotografie z pewnością pomogą potencjalnym klientom w podjęciu decyzji o skorzystaniu z Twojej oferty.

Dobrym sposobem na zwiększenie zainteresowania ogłoszeniem na OLX jest również skorzystanie z dostępnych pakietów promowań. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Dlaczego warto promować swoje ogłoszenia na OLX?

Sprawdź nasze inne artykuły