Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
16 kwietnia 2024

Wynajem długoterminowy samochodów – czy to dobry pomysł na działalność?

Długoterminowy wynajem samochodów cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród przedsiębiorców, jak i kierowców. Główną motywacją do skorzystania z tej usługi jest oszczędność pieniędzy. Klienci nie muszą ponosić ogromnych kosztów zakupu pojazdu, a w przypadku firm – nawet całej floty. O czym warto pamiętać, planując otwarcie biznesu związanego z wynajmem długoterminowym samochodów?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega wynajem długoterminowy samochodów;
  • jaką formę opodatkowania wybrać w przypadku długoterminowego wynajmu samochodów;
  • czy wynajem samochodu długoterminowo się opłaca.

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

Wynajem długoterminowy samochodów to usługa polegająca na przekazaniu pojazdu do użytku na dłuższy okres (zwykle 12-60 miesięcy) w zamian za stałą opłatę miesięczną. To świetny sposób na optymalizację kosztów zwłaszcza w przypadku firm, które do działalności potrzebują sporej floty pojazdów. Opcja ta cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem również wśród małych przedsiębiorców, a nawet klientów indywidualnych. Wpływają na to nie tylko kwestie finansowe, lecz także organizacyjne – kierowca nie musi się martwić o utrzymanie i bieżącą obsługę auta.

Otwarcie wypożyczalni samochodów na długoterminowy wynajem wiąże się oczywiście z koniecznością posiadania odpowiedniej floty. Początkujący przedsiębiorcy często nie dysponują wystarczającym kapitałem na start. W takiej sytuacji warto rozważyć prostsze rozwiązania, np. leasing aut, a nawet franczyzę.

Wynajem samochodów – jaka forma opodatkowania?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą polegającą na wynajmie samochodów bez kierowcy, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania – skali podatkowej (12% w I progu podatkowym oraz 32% w II progu podatkowym), podatku liniowego (19%) lub ryczałtu ewidencjonowanego (8,5% przychodów do kwoty 100 tys. złotych oraz 12,5% od przychodów powyżej tego limitu). W przypadku wynajmu prywatnego jedyną dostępną opcją jest ryczałt ewidencjonowany.

Wynajem długoterminowy samochodów – czy się opłaca?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się otworzyć własną firmę, czy też planujesz nawiązać współpracę w formie franczyzy, koszty wejścia do branży są spore. Wpływa na to nie tylko konieczność zakupu lub leasingu samochodów, lecz także wynajem lokalu użytkowego, w którym będziesz prowadzić biznes.

Początkowa inwestycja może się jednak szybko zwrócić ze względu na coraz większą popularność usług długoterminowego wynajmu auta. Często jest ona dla przedsiębiorców bardziej opłacalna niż zakup własnej floty. Nie bez znaczenia jest również czas, na jaki zawierana jest umowa z klientami. Specyfika tego biznesu zapewnia stały przychód z wynajmu każdego auta przez co najmniej rok, a zwykle znacznie dłużej.

Przychody generowane przez wypożyczalnię samochodów są zależne od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do pierwszej grupy należy zaliczyć przede wszystkim portfolio dostępnych modeli samochodów. Warto zatem na bieżąco analizować, na jakie pojazdy jest największe zapotrzebowanie wśród potencjalnych klientów. Najważniejszymi czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na opłacalność długoterminowego wynajmu aut są z kolei m.in. lokalna konkurencja oraz popyt na tego typu usługi w określonym mieście lub regionie.

Po otwarciu firmy kluczową rolę odgrywa reklama własnej wypożyczalni. Jednym ze skutecznych sposobów promocji usługi długoterminowego wynajmu samochodu jest dodanie ogłoszenia na OLX.

Więcej informacji o możliwościach dodatkowej promocji swoich ogłoszeń znajdziesz tutaj: Pakiety Promowań na OLX.

Sprawdź nasze inne artykuły