Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
04 czerwca 2024

Sprzedaż ubrań przez Internet. Jak robić to dobrze?

Sprzedaż ubrań online to dynamicznie rozwijający się rynek. Coraz więcej osób decyduje się na zakupy online, a tym samym rośnie potencjał dla sprzedawców odzieży. W tym artykule omówimy kilka kluczowych aspektów związanych z handlem ubraniami w sieci.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego sprzedaż ubrań przez Internet cieszy się popularnością;
 • jak robić zdjęcia ubrań do sprzedaży;
 • jak podawać prawidłowe wymiary ubrań;
 • czy obowiązkiem jest założyć własną działalność;

Dlaczego sprzedaż ubrań przez Internet cieszy się popularnością?

Sprzedaż ubrań przez Internet zdobywa coraz większą popularność z kilku kluczowych powodów. Po pierwsze, klienci mogą przeglądać i kupować ubrania z dowolnego miejsca, bez konieczności wychodzenia z domu. To oszczędza czas i pozwala na dostęp do szerokiej gamy produktów. Po drugie, to nieograniczony dostęp do globalnych marek, unikalnych projektów i stylów, które często są trudno dostępne w stacjonarnych sklepach. Po trzecie, zakupy online przynoszą atrakcyjne promocje, wyprzedaże i rabaty. A to w głównej mierze zachęca do zakupów, zwłaszcza gdy można zaoszczędzić. Po czwarte klienci mogą sprawdzić opinie innych użytkowników na temat danego produktu przed zakupem. To pomaga w dokładnym wyborze i minimalizuje ryzyko nieudanego zakupu. W tym wszystkim nie można też zapomnieć o świadomości ekologicznej, ponieważ kupowanie i sprzedawanie ubrań używanych to sposób na zmniejszenie wpływu na środowisko. Powyższe czynniki sprawiają, że sprzedaż ubrań przez Internet jest atrakcyjną opcją dla wszystkich!

Jak robić zdjęcia ubrań do sprzedaży?

Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących robienia zdjęć ubrań do sprzedaży online.

 • Wybierz miejsce z dobrym, naturalnym oświetleniem. Unikaj mocnych cieni, które mogą przedstawić ubrania w niekorzystnym świetle.
 • Upewnij się, że ubranie jest czyste i starannie wyprasowane. Dla takiego efektu usuń wszelkie zagniecenia i plamy.
 • Użyj statywu lub stabilnej powierzchni, aby uniknąć rozmazanych zdjęć. Jeśli używasz telefonu, trzymaj go stabilnie lub użyj specjalnego uchwytu.
 • Umieść ubranie na jednolitym tle, np. białym lub neutralnym kolorze. Zdjęcie powinno pokazywać całe ubranie, włącznie z detalami.
 • Zrób zdjęcia z różnych kątów, aby pokazać detale, takie jak guziki, hafty czy kieszenie. Jeśli ubranie ma ciekawe wzory, zrób zbliżenie na te elementy, co przyciągnie uwagę.
 • Poproś kogoś, aby założył ubranie i pozował w nim. Przydatny jest też zakup manekina, który pozwoli klientom zobaczyć, jak prezentuje się ubranie.

Jak podawać prawidłowe wymiary ubrań?

Kiedy sprzedajesz ubrania online, dokładne wymiary są kluczowe, aby potencjalni klienci mogli ocenić, czy odzież pasuje do ich sylwetki. Oto kilka wskazówek, jak podawać prawidłowe wymiary ubrań.

 • Użyj miarki krawieckiej. To właśnie ona pozwala na precyzyjne pomiary. Dzięki niej określisz długość, szerokość, obwód, itd. Podaj, które wymiary dokładnie opisujesz, np. długość nogawki 80 cm.
 • Zwróć uwagę na szczegóły, np. bufiaste rękawy czy asymetryczny krój bluzki, które też wpływają na rozmiar. Dodaj informację o materiale i jego rozciągliwości.
 • Podaj zakres, ponieważ ubrania mogą się minimalnie różnić w wymiarach (np. +/- 1-2 cm).
 • Dołącz zdjęcie miarki obok ubrania, a najlepiej, jeśli pomiary przeniesiesz na zdjęcie.

Kluczowe jest wyodrębnienie wszystkich pomiarów w opisach aukcji i ogłoszeń. Należą do nich:

 • długość całkowita: mierzona od najwyższego punktu (np. ramienia) do najniższego punktu (np. dołu spódnicy lub nogawki). W przypadku sukienek, spódnic czy spodni podaj długość całkowitą mierzoną od pasa lub bioder, w zależności od fasonu.
 • szerokość w biuście: mierzona w najszerszym miejscu klatki piersiowej. Upewnij się, że miarka jest równo przylegająca, ale niezbyt ciasna.
 • obwód talii: mierzony w najwęższym miejscu, zwykle tuż nad pępkiem. Jeśli ubranie ma luźniejszy krój, podaj obwód w miejscu, gdzie ubranie ma być noszone.
 • obwód bioder: mierzone w najszerszym miejscu bioder, zwykle na wysokości kości biodrowych. To ważne szczególnie przy spódnicach, spodniach czy sukienkach o dopasowanym kroju.
 • długość rękawa: mierzona od ramienia do nadgarstka lub od pachy do nadgarstka. Jeśli ubranie ma 3/4 rękawy, podaj tę długość.
 • szerokość ramion: mierzona od szwu rękawa do szwu rękawa na plecach. To ważne szczególnie przy marynarkach i swetrach.
 • obwód kołnierzyka: w przypadku bluzek, koszul czy swetrów z kołnierzykiem, zmierz obwód szyi. Upewnij się, że miarka jest luźno przylegająca.

Czy obowiązkiem jest założyć własną działalność?

Jeśli sprzedajesz ubrania na OLX, nie zawsze musisz płacić podatek. Nie będziesz mieć obowiązku podatkowego w następujących sytuacjach: ze sprzedaży zarobisz mniej niż 2000 euro w ciągu roku, sprzedasz mniej niż 30 towarów w ciągu roku i sprzedane rzeczy posiadasz co najmniej 6 miesięcy. Sprzedaż okazjonalna raz na jakiś czas nie jest uznawana jako działalność. Podobnie sytuacja, gdy dokonujemy tzw. wietrzenia szafy i pozbywamy się na OLX naszej garderoby. Z kolei osoby, które już teraz sprzedają w sieci ponadprzeciętne liczby przedmiotów, muszą być gotowi na wyciągnięcie od nich podatkowych konsekwencji.

W wielkim skrócie: jeśli uzyskasz dochód, nie jest on opodatkowany, jeśli sprzedane przedmioty były Twoją własnością przez ponad 6 miesięcy lub jeśli Twój całkowity roczny dochód nie przekracza 30 000 zł. Podatek mogą zapłacić głównie osoby sprzedające w ramach działalności gospodarczej.

Sprzedaż ubrań przez Internet może być bardzo opłacalna, jeśli jest dobrze zaplanowana i wykonana. Jest to szczególnie korzystne dla małych firm, które nie mają dużych budżetów na reklamę i promocję. Sprzedaż ubrań przez Internet pozwala na dotarcie do szerszej grupy odbiorców, a także na zmniejszenie kosztów sprzedaży. Nie czekaj i już teraz zacznij promocję swojej oferty na OLX!

Sprawdź nasze inne artykuły