Kalkulator ofert

Blog dla firm

Eksperckie materiały, dane i inspiracje biznesowe.
Bądź na bieżąco w swojej branży z OLX!
12 lutego 2024

Najbardziej poszukiwane benefity pracownicze na rynku pracy

W czasach, gdy firmy mocno rywalizują o talenty na rynku, samo wynagrodzenie może nie wystarczyć, by przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników. Kandydaci zwracają uwagę na dodatkowe korzyści, które oferuje pracodawca, takie jak opieka medyczna, karta sportowa, szkolenia czy elastyczny czas pracy. Pytanie zatem brzmi: które benefity są najbardziej pożądane przez pracowników i jak wpływają na ich motywację i lojalność?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie korzyści przynosi wprowadzenie dodatkowych benefitów,
 • jak dostosować ofertę benefitów do różnych grup wiekowych i zawodowych,
 • co przyniesie przyszłość w zakresie benefitów pracowniczych.

Jakie korzyści przynosi wprowadzenie dodatkowych benefitów dla pracowników dla przedsiębiorstwa?

Będąc pracodawcą, możesz zaoferować swoim pracownikom szereg korzyści ponad podstawowe wynagrodzenia. Mogą to być zarówno benefity finansowe, takie jak premie, bony, czy udziały w firmie, jak i pozafinansowe, takie jak opieka zdrowotna, karta sportowa, szkolenia czy praca zdalna. Zwiększają one poziom satysfakcji z pracy i motywują, jednocześnie budują lojalność wobec firmy.

Wprowadzając dodatkowe benefity dla pracowników, możesz osiągnąć kilka kluczowych efektów.

 • Poprawiasz wizerunek firmy. Oferowanie atrakcyjnych benefitów pokazuje troskę pracodawcy o dobrostan pracowników, co buduje pozytywny wizerunek firmy na rynku pracy i wśród klientów. Firmy, które dbają o swoich pracowników, są postrzegane jako nowoczesne i odpowiedzialne społecznie, co przekłada się na lepszą reputację i większe zaufanie.
 • Przyciągasz i zatrzymujesz talenty. Benefity pracownicze są jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze oferty pracy przez kandydatów. Oferując dodatkowe korzyści, zwiększasz zatem swoje szanse na pozyskanie i zatrzymanie pracowników, którzy będą stanowić wartość dla firmy. Benefity mogą również pomóc w skutecznym ograniczeniu rotacji pracowników.
 • Zwiększasz motywację i zaangażowanie zespołu. Z powodzeniem wpływasz na poziom satysfakcji i zadowolenia z pracy, co z kolei przekłada się na motywację i zaangażowanie. Pracownicy, którzy otrzymują dodatkowe korzyści od pracodawcy, czują się docenieni, szanowani i pozostają lojalni wobec firmy. Benefity pracownicze mogą także służyć jako forma nagrody lub uznania za dobrze wykonaną pracę, co zachęca pracowników do dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.
 • Dbasz o zdrowie pracowników i kondycję firmy. Istnieje szereg dodatkowych benefitów, które mają na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników. Mogą to być między innymi: opieka zdrowotna, karta sportowa, masaże, catering czy praca zdalna.

Jak dostosować ofertę benefitów do różnych grup wiekowych i zawodowych pracowników?

Warto pamiętać, że nie każdy pracownik ceni sobie te same dodatki do pensji. Preferencje w zakresie benefitów mogą zależeć od wielu czynników, takich jak:

 • wiek,
 • płeć,
 • stan cywilny,
 • poziom wykształcenia,
 • doświadczenie zawodowe,
 • branża i stanowisko,
 • styl życia.

Dlatego ważne jest, by pracodawcy oferowali elastyczny pakiet świadczeń, który zaspokoi oczekiwania i potrzeby wszystkich pracowników w zespole. Jak to zrobić?

Zacznij od zbadania preferencji i potrzeb pracowników. Zapytaj ich wprost, czego oczekują i czego potrzebują. Możesz przeprowadzić ankietę, rozmowy czy też zorganizować spotkania z pracownikami. Uzyskaj informacje nie tylko o tym, jakie benefity są najbardziej pożądane, ale także o tym, jak często i w jaki sposób pracownicy z nich korzystają. Na podstawie zebranych danych możesz stworzyć profil różnych grup pracowników i dostosować do nich pakiet świadczeń.

Mając wiedzę o preferencjach pracowników, postaraj się zaproponować różnorodne i elastyczne benefity. Niektóre z nich mogą być obowiązkowe i uniwersalne dla wszystkich, takie jak opieka medyczna, ubezpieczenie na życie czy szkolenia. Inne korzyści mogą być dobrowolne i indywidualnie dopasowane do potrzeb. Warto wspomnieć tu choćby o karcie sportowej, bonach zakupowych, pracy zdalnej czy dodatkowym urlopie.

Wreszcie, aby skutecznie dostosować ofertę benefitów do różnych grup wiekowych i zawodowych, weź pod uwagę ich charakterystykę.

Przykładowo, młodzi pracownicy, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, mogą cenić sobie benefity związane z rozwojem zawodowym, takie jak szkolenia, kursy czy coaching. Pracownicy w średnim wieku, z rodziną i dziećmi, mogą oczekiwać benefitów związanych z opieką i wsparciem, takie jak ubezpieczenie na życie, dopłaty do przedszkoli, żłobków czy kolonii. Starsi pracownicy, zbliżający się do emerytury, mogą preferować benefity związane z finansami, typu plany emerytalne i konsultacje finansowe oraz zapewnioną opiekę zdrowotną.

Jakie są trendy i prognozy na przyszłość w zakresie benefitów pracowniczych?

Na kształt benefitów pracowniczych wpływają czynniki pokoleniowe, technologiczne oraz społeczno-gospodarcze. Warto być na bieżąco i dostosowywać swoją ofertę do zmieniających się potrzeb. Oto kilka trendów, które można zaobserwować w tym zakresie:

 • Personalizacja i indywidualizacja. Pracownicy oczekują, że pracodawca będzie traktował ich w unikalny, a nie masowy sposób. Dlatego coraz więcej firm oferuje możliwość wyboru i dopasowania korzyści do swoich potrzeb i zainteresowań. Pracodawca może dać pracownikowi budżet na benefity, a ten sam decyduje, jak chce go wydać. Może to być zarówno opieka zdrowotna, karta sportowa, szkolenia, jak i podróże czy rozrywka. Innym przykładem jest system kafeteryjny zasilany punktami. Po raz kolejny to pracownik wybiera z listy dostępnych benefitów te, które najbardziej mu odpowiadają.
 • Zrównoważenie pracy i życia prywatnego. Pracownicy oczekują, że firma będzie umożliwiała im harmonijne łączenie obowiązków zawodowych i osobistych. Stąd benefity wspierające work-life balance. Mogą to być między innymi: elastyczny czas pracy, praca zdalna, opieka nad dziećmi, zwierzętami czy osobami starszymi, wsparcie psychologiczne, programy wellness czy coaching. Te korzyści mają na celu poprawić jakość życia pracowników, jednocześnie zwiększając lojalność i zaangażowanie w rozwój firmy.
 • Ekologia i społeczna odpowiedzialność. Nieustannie rośnie też świadomość pracowników w zakresie ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności biznesu. Pracodawcy opracowują benefity, które są zgodne z tymi wartościami i pokazują, że firma dba nie tylko o zysk, ale także o dobro wspólne.

W przyszłości benefity budujące świadomość i zaangażowanie pracowników w działania proekologiczne i prosocjalne będą stanowić podstawę budowania wizerunku i reputacji firmy. To ważny element strategii zarządzania, który pomoże przyciągnąć, zatrzymać i zmotywować pracowników.

Sprawdź nasze inne artykuły