W dzisiejszych czasach klimatyzacja stała się nie tylko luksusem, ale wręcz koniecznością w wielu domach, biurach i mieszkaniach. W miarę popytu na te systemy rośnie również potrzeba wyszkolonych specjalistów do ich montażu i konserwacji. Jak zostać autoryzowanym monterem klimatyzacji?
Z tego artykułu dowiesz się:
Zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza i komfortu termicznego staje się priorytetem, co zwiększa znaczenie roli montera klimatyzacji. Wiele krajów wprowadza też coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące instalacji i serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych. Dlatego firmy oraz klienci indywidualni szukają profesjonalistów posiadających odpowiednie certyfikaty i licencje. Każdy montażysta klimatyzacji musi posiadać certyfikat F-gazowy, aby móc legalnie montować klimatyzację. Montaż klimatyzacji czy urządzeń chłodniczych to również podłączenie urządzeń do sieci elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem jest, aby monter miał uprawnienia w zakresie elektryki, czyli grupa G1 przynajmniej w podstawowym zakresie eksploatacji do 1 kV oraz kwalifikacje z zakresu lutowania twardego.
W celu zdobycia certyfikatu F-gazowego należy wybrać ośrodek szkoleniowy, który znajduje się w rejestrze Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Egzamin teoretyczny to zestaw 30 pytań, które należy rozwiązać w 90 minut, a praktyczny to 3 zadania do wykonania pod okiem komisji. Mogą one dotyczyć zmiany nastawu presostatu, kontroli szczelności za pomocą specjalistycznego przyrządu czy oceny stanu filtra osuszacza. Po ich zaliczeniu przyszły monter klimatyzacji otrzymuje zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu. Certyfikat dla firm obejmuje instalację, naprawę, konserwację, serwisowanie oraz likwidację, a dla osób fizycznych są to następujące czynności: kontrole szczelności urządzeń, odzysk jakichkolwiek ilości czynnika, instalacja, naprawy, konserwacje, serwis i likwidacja. Cena kursu F-gazowego może być zróżnicowana w zależności od lokalizacji, instytucji oferującej kurs, jego zakresu oraz poziomu zaawansowania. Orientacyjnie, można się spodziewać, że koszt tych kursów (procedury F-Gazowe, Egzamin UDT, Egzamin SEP – G1 elektryczne, G2 grzewcze, G3 gazowe) wynosić będzie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Wysokość zarobków montera klimatyzacji jest różna w zależności od czynników, takich jak: doświadczenie, lokalizacja, specjalizacja oraz rodzaj zatrudnienia. Średnio, w Polsce monterzy klimatyzacji mogą oczekiwać zarobków na poziomie kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za godzinę. Dodatkowo monterzy pracujący na własny rachunek są w stanie zarobić jeszcze więcej, ale muszą wziąć pod uwagę koszty prowadzenia własnej działalności oraz znalezienie stałej bazy klientów. W związku z popytem na usługi montażu i konserwacji klimatyzacji zawód montera jest atrakcyjną opcją zarobkową dla osób zainteresowanych branżą HVAC (Heating, Ventilation, and Air Conditioning). Ważne, aby ciągle doskonalić swoje umiejętności, aby być konkurencyjnym na rynku pracy.
Punktem wyjścia do promowania swoich usług jest strona internetowa, na której powinny znaleźć się informacje o zakresie oferty i ich cenach. Aby strona przyciągała uwagę konieczne jest pozycjonowanie jej w wyszukiwarce na określone frazy kluczowe, ze szczególnym uwzględnieniem fraz lokalnych, czyli zawierających nazwę obszaru, na którym będziesz działać (np. monter klimatyzacji Poznań, montaż klimatyzacji Warszawa). Pamiętaj jednak, że pozycjonowanie strony w wyszukiwarce jest długotrwałym procesem. Na początku działalności warto zatem postawić na skuteczne sposoby promocji, które pozwolą szybciej dotrzeć do klientów. Jednym z nich jest dodanie ogłoszenia na OLX. To właśnie na tej stronie znajdziesz Promowanie, Odświeżenie i Pakiety Promowań, które pozwolą na wyróżnienie Twoich usług wśród konkurencji.
Warto rozważyć ścieżkę kariery jako monter klimatyzacji ze względu na stabilność zatrudnienia, rosnące zapotrzebowanie na tę specjalizację oraz potencjał dobrej płacy, nasilonej szczególnie latem. Praca ta zapewnia również satysfakcję z pomagania ludziom w zapewnieniu komfortu termicznego w różnych środowiskach.